Nyáron számos vendéget fogadtunk, mulatoztunk kint is, bent is. Amikor meglátták a veteményesem, általában felkiáltottak: „De jó, van konyhakerted? Én is csinálnék, de…” És itt jöttek a magyarázatok, miért is nem vágtak bele ebbe a roppant egyszerű és örömteli feladatba. Lássuk hát a leggyakoribb érveket, amivel lebeszélték magukat a kertészkedésről:

 

  1. „Nincs rá időm!” Való igaz, a kertészkedés időt vesz el, de egy kis konyhakert nem jelenti azt, hogy éjjel nappal piszmogni kell vele. Csak tavasszal több egy kicsit a munka, mert időbe telik mindent belevarázsolni a fölbe. Ebben viszont remekül tudnak segíteni a gyerekek, akik örömmel dugdossák pl. a hagymát és a fokhagymát a lyukakba (én ezt utáltam a legjobban, a segédeim sajnos betegek voltak a duggatáskor). Utána a legtöbb növény vígan elvan magában, csak a gazokat kell kikapkodni jártunkban keltünkben. Nekem ebben is segítettek a gyerekek, igaz, volt olyan, hogy egy frissen ültetett palántát hozott diadalmasan a kisfiam, hogy „daz”.


  2. „Nem értek hozzá.” Sok olyan növény van, ami garantált sikerélményt nyújt szakértelem nélkül is. Nálam mindig bevált a fa termetű paradicsom akkor is, ha nem úgy csináltam vele mindent, ahogy a nagykönyvben megírták. Ha ültetsz mellé bazsalikomot és fokhagymát, egy csomó olasz kaját könnyen elkészíthetsz a kertedből, és nincs vele több gond, mint ha elmennél megvenni. Könnyű még bánni a salátákkal, a cukkinivel (vigyázzunk, ha jó helyre ültetjük, rengeteget terem!), a padlizsánnal, a zöldbabbal és a hagymafélékkel is. Gyümölcsök közül a málna és a szeder vált be eddig. Ha valami mégsem sikerül (mint nekem a petrezselyem), akkor sem veszítesz sokat, a vetőmag egy kis kertbe párszáz forint csupán.


  3. „Nincs helyem.” Egy beültetett díszkertben előfordul, hogy már nem marad hely klasszikus veteményesnek. De ki mondta, hogy egybefüggő terület kell? Nálam pl. a málnák a virágágyásban tanyáznak, de vígan elfér ott egy-egy paradicsomfa is. A korán elvirágzott évelők által hagyott lyukakat nem csak egynyári virágokkal ültethetjük be, hanem tehetünk oda egy-egy tő cukkinit vagy padlizsánt. Ezek nagyon gyorsan hatalmasra nőnek és csodaszép viráguk van. Fűszernövényeket is elrejthetünk így, vagy akár cserépben is nevelhetjük őket a teraszon.

 

Ha még mindig kétségeid lennének, hunyd be a szemed, és képzelj magad elé egy frissen leszedett, naptól langyos, intenzív illatú paradicsomot! Most harapj bele, érezd az ízét! Hát hol kapsz ilyet manapság?