Én szeretem az állatokat. Tényleg. Általában szépnek tartom őket, még azokat is, amelyeket nem szívesen vennék kézbe, sőt, ha rám másznának, sikítanék. Egy kivétel van: a meztelen csiga. Még képen nézve is kiráz tőle a hideg. Ellenérzésem egyik oka az lehet, hogy léptem már rá (véletlenül) nagyobb példányra: horror élmény volt.

 

A tavalyi év nagyon tetszett nekik, jó sok volt az eső. Idén is megjelentek. Szerencsére a barna giga fajtából csak néhányat láttam, a kicsi feketébe gyakrabban botlottam bele (az sem szép, de kicsiben elviselhetőbb). Ha csak esztétikai problémám lenne velük, azt még elviselném. De hogy pont azt egyék, amit én is akarok! Nagyon nehéz velük harcolni, de nézzük, mit tárazzunk be ellenük:

 

  • Kiszórnivalók: hamu, forgács, kagylózúzalék. Ezeken nem szeretnek közlekedni, talán érthető, miért. A forgács remek nedvszívó képességű, elvonja a csigák nedvességtartalmát. A módszer hátránya (amellett, hogy még egy ilyen lény ellen sem alkalmazom szívesen ezeket), hogy csak kis hatótávolságúak: azt a növényt védik, ami köré kiszórtuk. A nagyon rágott növények köré nemrég kávézaccot szórtam (az volt készleten), segített az is.

  • Sózás: elterjedt népi módszer sót szórni a felfedezett szörnyre. Hatásos, bár a maradványok eltakarításához erős gyomor kell és a növényeinknek sem tesz jót a só.

  • Sörcsapda: csakúgy, mint az emberek egy része, a csiga sem tud ellenállni a sörnek. Vásároljunk hát be bármilyen akciós sörből és állítsunk sörcsapdát. Nem tud belőle kimászni, és a lelkiismeretünket is megnyugtathatjuk: van-e szebb halál, mint sörbe fulladni? Hátránya, hogy a környék összes csigája a mi sörünkre fog hajtani.

  • Fonalférgek: léteznek kifejezetten meztelen csigákra szakosodott fajok. A megtermett jószágokkal már nem tud mit kezdeni, de a kicsiket hatékonyan nyírja. Sajnos, Magyarországon nem kapható az őket tartalmazó készítmény.

  • Őshonos ellenségek, amelyeket a kertünkbe csábíthatunk: sün, gyík, béka. A süncsalogatásról már szóltunk, a gyíkoknak tökéletesen megfelel, ha van egy sziklakertünk, a békáknak pedig egy kerti tó dús parti növényzettel maga a kánaán.

  • Nem őshonos ellenség: indiai futókacsa. A leghatékonyabb csigafogyasztó. Hátránya, hogy csigaszűkében a növényeinkből is csipeget. Nyugat-Európában akár bérelni is lehet őket, itthon ilyenről még nem hallottam. Ha valaki vállalkozna kölcsönkacsa szolgáltatásra, szívesen bérelnék tőle!

 

Nálunk még az éticsiga is gondot okozott, de őket (védett állat lévén) csak összeszedtük és kiköltöztettük a közeli erdőbe. A harmadik szállítmány után lett érezhető a hatás. Te mit teszel velük ill. ellenük?