Az első könyvajánlómban már írtam az ijesztő könyvekről: Fern Marchall Bradley és Jane Courtier Konyhakerti mindentudó c. könyve egy kicsit ilyen. Azért ha már van kellő önbizalmunk, hogy ne vegyük túlzottan magunkra a szerzők rosszallását a kellő szakértelem nélkül próbálkozó kertészekre vonatkozóan, nyugodtan fellapozhatjuk ezt a könyvet is. Nagy előnye, hogy szép. Tényleg, akár ajándékba is adhatjuk (ráadásul nem is ólcsójános ajándék). Keménykötésű, sok és szép képpel.

 

A szerzőpáros érdekes, a könyv hátoldalán lévő ajánló szerint egy ízig-vérig biokertész (Fern Marchall Bradley) és egy majdnem biokertész (Jane Courtier, aki ha muszáj, beveti a „vegyi fegyvereket” is) leírják, ki hogyan kertészkedne. Erre ráharaptam, nagyon kíváncsi voltam, hogy néz ki ugyanaz a probléma kétféle megközelítésben. A baj csak az, hogy a könyv nem így épül fel. Az első, általános részt a majdnem biokertész írta, a konkrét fajtaleírásokat pedig a nagyon biokertész. Így a véleményütköztetés elmaradt, viszont nincs összhangban a „hogyan kertészkedjünk” és a „hogy neveljük ezt és ezt a zöldséget” fejezet. További hátránya, hogy nagyon nem magyar, nem az itthoni fajtákra koncentrál és nem az itthoni éghajlatot veszi alapul. Márpedig Anglia és Magyarország klímája némiképp eltérő.

 

Ha ezeken az apróságokon túltesszük magunkat, rengeteg hasznos tudnivalót mazsolázhatunk ki a könyvből. Az általános rész részletesebb a szokásosnál és sok kifejezetten érdekes témát hoz fel. Hasznosak a keretes összefoglalók, listák az egyes témáknál. A fajtaleírások is részletesek, szépen illusztráltak. Ami egészen egyedülálló: a könyv kitér a termés betakarítására és tárolására is. A leírásoknál található „problémák és megoldások” című összefoglaló is remek, olyan, mint egy egyszerű használati utasítás problémamegoldó fejezete.

 

Még van egy kis idő tavaszig, olvasásra fel!