Ha kicsi a helyünk, akkor is érdemes belevágni a kertészkedésbe, csak egy kicsit megfontoltabban kell tervezni. Ilyenkor alapvetően háromféle stratégiánk lehet (ezeket persze kombinálhatjuk is):
- Különlegességeket ültetünk, amit nem lehet minden sarkon kapni. Ilyenek pl. a nem szokványos paradicsomfajták, különleges saláták, különböző színű céklák, édesburgonya, babszakáll, keleti zöldfélék (főleg káposztafélék), mogyoróhagyma, cukorborsó.
- Olyan növényeket választunk, amelyektől kis helyen sok termést remélünk. Ültessünk fává cseperedő paradicsomot, erről sokáig szedhetjük a folyamatosan érő termést. Egy kisebb család napi szükségletét már két-három tő is biztosítani tudja. A tépősaláta is hálás, minél többet szedünk belőle, annál erőteljesebben hajt. A cukkini ugyan nagy helyigényű, de napos helyre ültetve egy növény rengeteg termést hoz. Érdemes még futóbabot, karalábét, káposztát, póréhagymát, padlizsánt is ültetni.
- Válasszunk rövid tenyészidejű korai ill. késői fajtákat. Így duplán használhatjuk a kertet és egyéb előnye is van (bővebben itt). A cukkini és a padlizsán ültetése előtt még vígan beérik a retek, néhány saláta, korai borsó. A korai karalábé után még ültethetünk késői káposztát, zöldbabot.
- Feltétlenül szánjuk egy kis helyet a fűszernövényeknek is, ezeket akár konténerben is nevelhetjük. Egy friss fűszercsokor csodákra képes az ételekben, ráadásul olyan különlegességeket is termeszthetünk, mint pl. a vöröslevelű bazsalikom, chili, koriander(zöld). Ezeket is folyamatosan szedhetjük, meghálálják a velük való törődést.
Fontos az is figyelembe venni a tervezésnél, miből mennyire van szükségünk. Könnyű túlzásokba esni, például ha úgy érzi az ember, hogy egy palánta nem palánta és elültet 10 cukkinit. A másik véglet az a növény, aminek ugyan jó a helykihasználása, kiskertben mégsem lehet eleget termelni belőle (burgonya, vöröshagyma). Ha nem zavar, hogy a szükségletünknek csak kis részét tudjuk megtermelni, ezeket is nyugodtan ültethetjük.
Utolsó kommentek