A biokertészet alapelve, hogy a kártevőket szelektíven irtsuk, hogy a hasznos élőlényeknek ne essen bajuk. Ha lehet, a talajt és vízi élőlényeket se károsítsuk. A legbiobb csigairtó pl. a sün! De hogy szerezzünk sünt a kertünkbe?
Amikkor megvettük a telket, kb. 20 éve lakatlan volt a rajta álló romos ház. A kertben egy hatalmas rakás levágott ág és gally állt, itt lakott egy hatalmas sün. Jó dolga volt, mert a farakás a csigák menedéke is volt egyben, gyakorlatilag a szájába potyogott a kaja. Nem is volt sportos alkat. A rakást el kellett takarítanunk, útban volt, meg aztán ki szeretne tíz köbméter gallyat nézegetni a kertjében. A sün ekkor hátraköltözött az őshonos növényzet (köznapi nevén: gaz) közé. A házon dolgozó kőművesek arrafelé sátraztak, ők sűrűn összefutottak vele éjszaka. Kertrendezés után ismét költözött szegény, szerencsére nem messze, csak a szomszéd telekre, ami épp ekkor vált lakatlanná. Most ott folyik a kertrendezés, szeretném őt visszacsalogatni hozzánk. De hogyan?
Akinek kutyája van, annak sajnos le kell mondania a sünvendégről, nem annyira kompatibilisek egymással. Akinek nincs, és szeretne bio csigairtót, az építsen neki menedéket. Szerencsére a sün kisebbel is beéri, mint a mi gallyhegyünk volt. Ha a kert egyik eldugott sarkában felhalmozunk egy kis kupac gallyat, rá esetleg egy kimaradt cserepet, ami védi az esőtől. A természetes hatás és a hőszigetelés kedvéért még rászórhatunk egy kis gallyat és avart. Ha él felétek sün, biztos meghatódik ekkora vendégszeretet láttán és nálatok hajtja majd téli álomra a fejét. Amiből, reméljük, farkaséhesen ébred.
Nálatok milyen állatok laknak?
Utolsó kommentek